Web Sitesi

Web Sitesi Nedir?

Hizmet
Web Sitesi
Ajans
Rüya Markalar
Hizmet Detay
World Wide Web (www)
Web sitesi anasayfa adı verilen bir başlangıç dosyasını içeren World Wide Web (www) dosyalarının düzenli bir şekilde derlenmesi ve kodlanmasıdır. Bir şirket veya kişi size web sayfasının alanadı adresini vererek kendi web sitesine nasıl ulaşabileceğinizi söyler. Web sitesinin anasayfasından, web sitesinin içinde bulunan diğer tüm sayfalara ulaşabilirsiniz. Örneğin Rüya Markalar web sitesi www.ruyamarkalar.com adresinin anasayfasına sahiptir. (Anasayfa adresi index.html gibi belirgin bir dosya adı içerir, ancak Rüya Markalar örneğinde olduğu gibi, standart bir varsayanılan ad ayarlandığında, kullanıcıların dosya adını girmesi beklenmez.) www.ruyamarkalar.com adresine girildiğiinde kullanıcılar binlerce sayfaya ulaşabilir, web sitesi de binlerce kullanıcıya ulaşabilir. Bunun yanında bir web sitesi sadece birkaç sayfadanda oluşmuş olabilir.

Web  sitesi coğrafi bir konum anlamına gelmektedir, bu sebeple her web sitesi bir Web Sunucusu ile birleştirilir. Web sunucusu, dosyaları bir veya çok daha fazla web sitesi için tutan, yedekleyen, yayınlayan, kurulumunu yapan, saklayan bilgisayarlardır. Çok büyük web siteleri farklı coğrafi konumlarda bir dizi sunucuya yayılabilir, bunun yanında muhtamelen baktığımız web sitelerinin bir çoğu ticari alan satan web hostinglerinden yayınlanmaktadır.

Web sitesi için eşanlamlı ve daha az kullanılan terim "web varlığı" dır. Bu terim bir sitenin belirli coğrafi yerlere bağlı olmadığını ancak siber uzayın bir yerinde olduğu fikrini daha iyi ifade ediyor gibi gözüküyor. Ancak elbetteki Web Sitesi çok daha sık kullanılıyor.

Bunun yanında başka sitelerde bulunan dosyalara çapraz bağlandı vererek aynı dosyaları paylaşaşan birden çok web sitesini sahip olabilirsiniz.

Günümüzde web sitesinin önemi birçok kişi ve kurum tarafından kabullenilmiş olup, kişisel bloglardan çok detaylı alışveriş sitelerine, arama motorlarından kişilerin araştırma yapabildikleri ve bilgi toplayabildikleri detaylı web sitelerine kadar her amaca uygun web siteleri kullanılmaktadır.