Katalog

Katalog Renk, Şekil, Dizayn

Hizmet
Katalog
Ajans
Rüya Markalar
Hizmet Detay
Katalog Tasarım ve Baskı

Katalog tasarım akılda kalmasını sağlayan temel etken kurgudur. Katalog'da Kurgunun renk, şekil ve dizayn bütünlüğüne dökümü uzmanlıktır. İyi kurgulanmış katalog tasarımı firmanızı ve markanızı müşteriye doğru yansıtacak, Sektördeki firmalardan ayıracak, amacını yansıtan katalog tasarım uzun vadede sadık müşteri sağlayacaktır. Katalog tasarımı bir firmanın ürünleri veya hizmetleri için yapılabileceği gibi bir sanatçının eserleri, bir kütüphanenin kitapları veya bir şehrin önemli tarihi yapıları için de hazırlanabilir. Kataloglar içerdiği konuya, amaçlanan hizmete ve kullanılacağı yere göre çeşitlilik gösterir. Kimi katalog tasarımları kitap şeklinde hazırlanırken, kimi katalog tasarımları kartela şeklinde veya fişler şeklinde yapılabilir. Geleneksel mecranın vazgeçilmez reklam ve tanıtım metotlarından biri olan katalogların satışa veya tanıtıma olan katkıları oldukça büyüktür. Katalog tasarımında planlanan hedef ne olursa olsun ( ürün tanıtım, hizmet tanıtım veya kurumsal imaj kataloğu vb.) katalog tasarımını oluşturacak öğelerin eksik veya yetersiz olması durumunda kataloğun oluşturacağı etki de azalacaktır. Firmalar ve markalarının, doğru ve iyi tanıtılması, akıllarda daha iyi yer edebilmesi ve daha iyi bir imaja sahip olabilmeleri için kurumsal katalogların doğru planlanmış ve yaratılmış olması gerekmektedir. Kurumsal kataloglar her zaman ön planda rol oynar. Bir firmayı tanıtan, sembolize eden, akıllarda yer etmesini sağlayan, öncelikle renk, şekil ve dizayn bütünlüğüdür.

 
Katalog Tasarım Önerileri
 
Firmanızı taşıyan amblem ve logo’nuzu gözden geçiriniz. Firmanızın imajını sürekli kılmak için yıllık cironuzdan reklam harcamaları için mutlaka bir pay ayırınız. Unutmayın ki reklam için ayırdığınız pay size katlanarak geri dönecektir. 
 
Katolog ve broşürlerinizde kaliteli, doğru ışıkta ve özenle çekilmiş (yüksek çözünürlükte) fotoğrafları kullanınız ve bunları arşivinizde CD olarak saklayınız.
 
Matbaalarda eğitim almamış, katalog tasarım bilgisi olmayan kişilere amblem ve logo’lar yaptırmayınız, kataloglarınızda. Kötü fotoğrafların basılmasına müsade ederek kalitesiz ve bozuk mal sattığınızı ima edecek görüntülerin basılmasına izin vererek imajınızı zedelemeyiniz. Aldığınız katalog tekliflerinde mutlaka kağıt, gramaj ve matbaa kalitesine göre teklifleri değerlendiriniz. 
 
Asla acele katalog tasarımı yapmayınız, yaptırmayınız. İşin zamanı konusunda bilgi alabileceğiniz yetkin bir kuruma ya da kişiye danışmadan ve opsiyonsuz iş zamanlaması yapmayınız. Bilgisiz kişiler katalog tasarımı aşamasında umursamadan size yanlış bilgi vereceği gibi ticari olarak sizi zor duruma da sokabilir. İşin yetişmemesinden dolayı para ve itibar kaybınıza, görev verdiğiniz elemanlarınızla çalışma hayatınızda huzursuzluğa neden olur.  Sözleşmesiz ve formsuz iş vermeyin, istekleriniz formunuzda kayıtlı olsun. Unutmayın Katalog firmanız ve müşterileriniz arasında iletişimiznizdir.