Karton Kutu

Karton Kutu, geniş kullanım alanları...

Hizmet
Karton Kutu
Ajans
Rüya Markalar
Hizmet Detay
Karton Kutu Çeşitleri
Karton kutu Pastane kutularının tüm çeşitlerini, kebap ve lahmacun kutuları, tüm içecek ve gıda kutuları, otomotiv ve yan sanayi kutuları, bilgisayar sarf malzeme kutuları, ve ayrıca sıvamalı oluklu kutuları, baklava ve gıda kutularının değişik ebatları farklı görünüş şekilleriyle, farklı desen ve özel yapılabilir. İç kaplama ise metalize, sedef veya selefon yapılarak her kalitede üretilebilir. Yaş pasta kutularının değişik ebatları farklı görünüş şekilleriyle, farklı renk ve desenleri ile baskı yapılır. Selefonlu ve selefonsuz, mat veya parlak olarak istediğiniz kalitede üretim yapılabilir. Kutu ve karton çanta çeşitlerinde istenilen karton gramajı ve her çeşit karton kullanılarak firmaya özel baskı ile firmanıza özel tasarımlar yapılabiliyor. 
 
Karton kutular çok geniş bir kullanıma sahiptir. Kuru gıda, pastane, dondurma, toz deterjan, oyuncak, tekstil, saraciye ürünlerine kadar birçok ürünün ambalajı olarak karton kutu kullanılır. Karton kutular, çeşitli kalınlıkta karton kullanılarak üretilir.
 
Karton üretiminde teknolojik gelişmeler sonucu, karton kutu üreticisine büyük olanaklar sunan kartonlar mevcuttur. Neme karşı dirençli, kolay katlanabilir, gıdaya uygun, ağartıcı kullanılmadan üretilmiş, PE, PP ya da PET film lamine edilmiş hazır kartonlar mevcuttur. Özel olarak yetiştirilmiş uzun elyaflı ağaçlar kullanılarak üretilen kartonlar, klasik kartonlardan daha düşük gramajdadırlar.
 
Karton kutu yalnızca karton olarak üretilmez. Kartonun tek başına sertlik, patlama, kopma, nem ve su bariyer değerlerinin yetmediği yerlerde, yani içine konulacak ürünün özelliklerine göre karton ambalaj üretiminde kullanılan kartonlar, bazı özel işlemlere tabi tutulur. Bir başka iç ambalajla desteklenebilir, kullanılan karton empregne, ya da lamine edilir.
 
Kartonun diğer ambalaj malzemeleri ile birlikte kullanımıyla üretilen karton kutuların kullanım alanları daha da genişler. Yağlı bir gıda ürünü, dondurulmuş bir deniz ürünü ambalajlanmasında da kombinasyonlu karton kutulardan yararlanılır. Karton kutunun üretimine başlamadan önce kutunun yapısı tasarlanır. Yapısal tasarım sonucu taslak (blank) olarak adlandırılan yatay konfigürasyon elde edilir. Bu taslak kesilir, pilyaj yapılır ve katlanılarak kutu oluşturulur. Taslakların karton plakası üzerine mümkün olduğu kadar az atık oluşturacak şekilde yerleşmesi önemlidir. Karton kutunun taşıyıcı katman (web) ve levha büyüklüğü üreticinin ve baskı yapılacak makinenin büyüklüğü kapasitesiyle yakından ilgilidir. Bunlar standartlaştırılmamıştır.